Počítač ve škole

4.–6. 4. 2023

Gymnázium Vincence Makovského, Nové Město na Moravě

Konferenci POČÍTAČ VE ŠKOLE 2023 s podtitulem - Digitální technologie ve výuce – efektivně, účelně, zajímavě - pořádá Gymnázium Vincence Makovského v Novém Městě na Moravě. Je určena především pedagogům základních a středních škol se zájmem o efektivní, účelné a zajímavé využití digitálních technologie ve výuce. Jedním z partnerů konference je Národní pedagogický institut ČR.

Hlavní témata letošního 20. ročníku jsou:

1. NOVÁ INFORMATIKA (NEJEN) NA GYMNÁZIU
2. DIGITÁLNÍ KOMPETENCE V PŘÍRODOVĚDNÝCH PŘEDMĚTECH
3. SOCIÁLNÍ SÍTĚ A BEZPEČNOST V KYBERPROSTORU
4. TECHNOLOGICKÉ TRENDY


Za NPI ČR jsou na programu tyto přednášky a workshopy: 

ÚTERÝ 4. 4.

Revize ICT kurikula 2023 (v 11.05 hod.)
Daniela Růžičková
Jak pokračují „malé revize“? Národní pedagogický institut v posledním roce pomáhal více jak 2500 školám, setkali jsme se ve vzdělávacích aktivitách s téměř 10 000 učiteli. Příspěvek shrnuje zkušenosti z příprav na změny, problémy a překážky, které školy musely překonávat, i omyly a nedorozumění, se kterými se lektoři a konzultanti NPI setkávali. Současně se připravuje „malá revize“ RVP pro střední odborné vzdělávání. I informace k ní budou součástí příspěvku. (přednáška)

Co dělá NPI ČR pro digitalizaci školství (v 11.25 hod.)
Tomáš Řebíček a Irena Fričová 
Jak podporuje Národní pedagogický institut ČR digitalizaci ve školách? Představení toho, co NPI udělal a bude dělat pro zvýšení kvality vzdělávání prostřednictví technologií ve školách nejen v rámci Národního plánu obnovy. Co se povedlo, co se nepovedlo, jaké změny nás v této oblasti a naší nabídce čekají. A navíc jeden příběh ze školy aneb neučíme nesmysly? (přednáška)

Jak vytvořit vlastního EDUbota pro žáky/kolegy (v 15.10 hod.)
Petr Naske 
Vzdělávací konverzaci s chatbotem si žáci mohou spustit kdykoliv a kdekoliv. Připravte jim interaktivní lekci nebo procvičování s využitím modulů z Pedagogické fakulty UK nebo vytvořte vlastní. Ukáži Vám, jak se pracuje s editorem EDU AI asistenta. Odnesete si postup, jak získát osobní účet v editoru EDU AI asistenta, kde zdarma můžete svého chatbota vytvářet. Vyberete si pár konkrétních procvičování z matematiky a českého jazyka pro žáky určené pro procvičování látky pro deváté ročníky ZŠ k přijímacím zkouškám a získáte tipy k návodu na jednoduchý konverzační kurz. Přednáška je součásti aktivit projektu EDU-AI.EU, ve kterém je partnerem NPI ČR, projekt je realizován jako výzkumná potřeba TA ČR. Informace k projektu získáte během konference na stánku NPI ČR.
Pozn.: Umělé inteligence je v chatbotovi samotném jako šafránu, ale hledáme směr a náměty od učitelů, kde a jak roboti a chatboti mohou nejvíce pomáhat. Proto uvítáme zpětnou vazbu a náměty od všech. (přednáška)

STŘEDA 5. 4.

Fokusní skupina aneb přijďte nám pomoci nastavit pokračování služby krajského ICT metodika  (ve 12.00 hod.)
Ondřej Neumajer a Tomáš Řebíček
Národní pedagogický institut poskytuje různé konzultační služby. Konzultanty ŠVP, IT Guru, konzultace od Krajských ICT metodiků (dále jen KIM). Zkušenosti s poskytováním služeb přijdou sdílet Kimové, IT Guru i zástupci z vedení školy. Přijďte s námi diskutovat či sdílet svůj názor, jak nastavit pokračování služby KIM tak, aby byla školám v následujících letech maximálně přínosná. (workshop)

Nová informatika – jak je na tom? (v 15.00 hod.)
Daniela Růžičková a Ondřej Neumajer 
Zajímá nás zpětná vazba z prvních kroků při výuce nové informatiky. A předpokládáme, že nejen nás. Všichni, kteří mají zkušenost s výukou informatiky na základní škole nebo gymnáziu, jsou srdečně zváni na setkání. Budeme se ptát na to, jak realizujete novou informatiku, co se vám osvědčilo i na to, kde jste narazili.  (workshop)

Digitální jednohubky v zeměpise (v 9.00 hod.)
Karel Malík  
Nechte se inspirovat a nahlédněte pod pokličku připravovaného velkého kurzu k rozvoji digitálních kompetencí v zeměpise. Seznámíte se nejen s jeho obsahem, ale také si vyzkoušíte a ochutnáte vybrané aktivity, které na vás v kurzu čekají. Přijďte být znovu žáky zeměpisu ... alespoň na chvilku. (workshop)

Hravé inspirace do hodin fyziky a chemie (v 10.00 hod.)
Kateřina Müllerová  
Sbírka nápadů pro rozvoj digitálních kompetencí žáků v hodinách fyziky a chemie na druhém stupni základní školy. Účastníci workshopu si budou moci sami vyzkoušet několik praktických aktivit, které motivují žáky a vedou k efektivnímu využívání dostupných digitálních nástrojů. (workshop)

ČTVRTEK 6. 4.

Grafy v češtině (v 9.00 hod.)
Ludmila Kovaříková a Eva Fanfulová 
Dá se propojit čeština s matematikou? Tento příspěvek ukáže, že je to možné. Vyzkoušíme si sesbírat data, vytvořit graf a prezentovat ho na jednoduchých webových stránkách. Nakonec si vysvětlíme nejen to, které digitální kompetence rozvíjíme, ale také k jakým změnám dochází při psaní elektronických textů. (workshop)

Program ACD/Chemsketch ve výuce chemie (v 10.00 hod.)
Hana Mahnelová 
Specializovaný chemický program chemických struktur a kreslení ACD/Chemsketch je v omezené míře volně dostupný, a v této podobě pro střední (i základní) školy plně dostačující. Účastníci workshopu se stručně seznámí s prostředím a možnostmi programu. Stěžejní částí pak bude vlastní tvorba a popis laboratorní aparatury, také s využitím nabízených šablon, a možnosti jejich uložení jako jeden z kroků přípravy digitálně zpracovaného laboratorního protokolu. (workshop)
Instalace free verze programu ACD/Chemsketch

Kompletní program konference ke stažení