Jak české školství zvládlo ukrajinskou výzvu, popisuje nový dokument Cesta

Nejen učitelům je určený nový dokument Cesta, který zachycuje příběhy tří základních škol a jejich úspěšných snah o integraci dětí z Ukrajiny. Premiéra dokumentu, který vznikl ve spolupráci Národního pedagogického institutu České republiky (NPI ČR) a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, proběhne v Praze v kině Přítomnost 29. 5. 2023 od 19 hodin. Film bude ke zhlédnutí také online od 1.6. 2023. Během premiéry bude zároveň představena publikace s názvem Cesta: ukrajinské děti v české škole. Proběhne prezentace možností podpory škol stejně jako dosažených výsledků při integraci ukrajinských žáků do českého školství.

Válečný konflikt na Ukrajině vyhnal z této země miliony lidí, především žen a dětí. Rodiny se ze dne na den ocitly v neznámém prostředí, na začátku nové cesty. Jen české základní školy přijaly od konce února 2022 přes 50 000 ukrajinských žáků.

Krátký dokument Cesta se natáčel v prvním pololetí školního roku 2022/2023 ve školách v Ostravě, Karlových Varech a Chomutově a také na trénincích dvou chomutovských sportovních oddílů. Zavede diváka na třídenní adaptační kurz na horách, kde se budoucí spolužáci seznamují prostřednictvím her a dalších volnočasových aktivit, i do sportovních hal a tělocvičen, kde se nová přátelství rodí při tvrdém, ale férovém zápolení.

Bez zapálených ředitelů, učitelů, vychovatelů a trenérů by se nic z toho neuskutečnilo, hlavními hrdiny jsou ale děti. A to jak ty ukrajinské, tak ty české. Pro pedagogické pracovníky mohou jednotlivé případové studie představovat praktickou inspiraci, široké veřejnosti zas nabízejí vhled do českého školství,“ řekl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek.

Cesta se jmenuje také publikace, která bude představena spolu s filmem. Obsahuje rozhovory s aktéry filmu a příspěvky od metodičky propojování formálního a neformálního vzdělávání z NPI ČR Kláry Šindelkové, od náměstkyně ministra školství Martiny Běťákové, zmocněnkyně vlády pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové či výzkumníků Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik. Publikace nabízí také konkrétní tipy do výuky v heterogenní třídě, informace o spolupráci s UNICEF a NPI ČR a příběhy ukrajinských dětí i rodičů.

Cílem dokumentu a publikace je zvýšit informovanost škol o možnosti podpory. „Chceme podpořit také ostatní školy a ukázat jim příklady těch, které našli cestu. Aby se inspirovaly a dokázaly lépe čelit problémům,“ uvedl ředitel NPI ČR Ivo Jupa.

Vzdělání má pro začleňování a well-being uprchlíků naprosto zásadní význam. Školy a komunity poskytují dětem pocit normality, struktury a bezpečí. Inkluzivní přístup českého vzdělávacího systému byl od počátku krize inspirací pro ostatní země v regionu přijímající uprchlíky. Viděli jsme skvělé příklady, jak obětaví učitelé, učitelky a ostatní pracující ve školách uprchlickým dětem z Ukrajiny v tomto procesu pomáhají," uvedla Yulia Oleinik, vedoucí kanceláře UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v ČR.

Dokumentární film bude ke zhlédnutí online na webových stránkách ukrajina.npi.cz a na YouTube kanálu NPI ČR. Souhrnná publikace, mapující různé formy pomoci a best practices pomoci školám při začleňování ukrajinských žáků, bude distribuována skrze krajská centra NPI ČR.