Pomoc Ukrajině

Doporučení pro práci se školními kolektivy a kontakty na odborníky, kteří mohou pomoci v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině.

Jak české školství zvládlo ukrajinskou výzvu, popisuje nový dokument Cesta

Nejen učitelům je určený nový dokument Cesta, který zachycuje příběhy tří základních škol a jejich úspěšných snah o integraci dětí z Ukrajiny. Premiéra dokumentu proběhla 29. 5. 2023. Film bude ke zhlédnutí také online. Během premiéry byla představena publikace s názvem Cesta: ukrajinské děti v české škole.

České školy přijaly letos téměř 50 tisíc ukrajinských dětí

Do českých mateřských, základních a středních škol nastoupilo ve školním roce 2022/2023 téměř 50 000 dětí z rodin prchajících před válkou z Ukrajiny. Situace se dotkla 64 % základních škol, 36 % škol mateřských a 57 % škol středních. Jaká je podpora českých škol při začleňování dětí z Ukrajiny ?

Ostrý start 2022. Konference pro učitele k začleňování ukrajinských žáků

Před začátkem školního roku jsme pro vás připravili sérii odborných debat o začleňování ukrajinských dětí a žáků. Představíme vám také příklady dobré praxe ze škol, které mají se žáky-cizinci bohaté zkušenosti.

Jak ve škole pomoci dětem přicházejícím z oblastí zasažených válkou

Uprchlíci jsou vystaveni mnoha traumatickým událostem spojeným s válkou a útěkem. Děti jsou obecně velmi odolné a často se samy dokážou vyrovnat se situací. U některých dětí však mohou traumatické události vyvolat hluboké změny v psychice a chování, které mají vážný dopad na každodenní život.

Spustili jsme web s pomocí českým školám a ukrajinským školákům

Nový web přináší informace týkající se integrace cizinců ve školách a materiály k duševnímu zdraví a klimatu školy pro lepší orientaci v naléhavých situacích.

Doučování nově příchozích ukrajinských žáků

Studenti nebo absolventi českých či ukrajinských vysokých škol mohou pomoci s doučováním nově příchozích ukrajinských žáků. Na doučování lze čerpat finanční prostředky z Národního plánu doučování, musí se ovšem jednat o doučování žáků dané školy. S doučujícími je možné uzavřít DPP/DPČ.

Na koho se obrátit

Radek Melichar

Tiskový mluvčí NPI ČR 
+ 420 725 890 501
radek.melichar@npi.cz

Webové stránky

Tiskové materiály

Další materiály