ČTK: Národní pedagogický institut varuje před podvodnými weby, které zpoplatňují služby Europassu
Témata:
Vznikají podvodné webové stránky, které nutí uživatele platit za služby Europassu, jako je například vytvoření životopisu, které jsou běžně zdarma. Podvodné weby vyžadují po lidech platbu pro stažení jimi vytvořeného životopisu, následně jim z karty strhávají další peníze. ČTK o tom informovali zástupci Národního pedagogického institutu ČR. Europass je služba Evropské unie, kterou garantuje Evropská komise, a poskytuje zdarma pomoc lidem na trhu práce, často při vstupu na něj.
V jednotlivých státech služby garantují ministerstva a jejich instituce, v Česku je to Národní pedagogický institut, uvedli zástupci NPI.
Lidé by si měli podle zástupců NPI před vyplňováním osobních údajů zkontrolovat, zda se skutečně nachází na webu Europassu. Důležité je podle Ireny Palánové, která má na starosti Národní centrum pro Europass pro Česko, aby si lidé kontrolovali záhlaví a zápatí stránky. NPI upozorňuje na problém i kampaní Neplaťte podvodníkům za Europass.
Lidé si na podvodných stránkách podle Palánové vyplní své informace do životopisu, pro jeho stažení musí zaplatit asi dva dolary (asi 46 korun), uvedla.
"Do 14 dnů jim to začne stahovat další poplatky, a to už jsou vyšší částky. To už odpovídá 30 dolarům, což je asi 650 korun. Ti lidé nevědomky se tam de facto přihlásí ke službě k jakémusi předplatnému, které jim co 14 dní potom strhává,“ řekla. Se stížnostmi se pak lidé obracejí na klientskou podporu NPI, která ale problém vyřešit nemůže, jelikož platbu lidé udělali na cizím webu. NPI se ozvaly už desítky klientů, řekla Palánová.
"Nám de facto nevzniká finanční újma. To by musel podat trestní oznámení někdo z poškozených klientů, takže zatím jsme o tom neuvažovali," řekla Palánová na dotaz, zda problém řešili s policií. Řešit poškození dobrého jména značky by podle ní musela Evropská komise. O zneužívání centrální služby NPI Evropskou komisi informuje.
Nejde vyloučit, že někdo z poškozených již podvodné jednání na internetu oznámil, uvedl na dotaz ČTK mluvčí policejního prezidia David Schön. O tomto konkrétním způsobu podvodu nemá aktuálně žádné informace, řekl.
"V případě, že byl někdo takto podveden a přišel o své peníze, tak by se měl obrátit na nejbližší policejní služebnu a věc oznámit. Kolegové vyhodnotí všechny okolnosti případu a zvolí další postup," napsal. Lidé by také měli kontaktovat svou banku. "Pokud je něco deklarováno jako zdarma, tak požadavek platby by měl uživatele dostatečně varovat - odradit," uvedl.
Služba Europass je veřejná, podle Palánové s ní může pracovat kdokoliv, například kariéroví poradci nebo školy. Jedná se podle ní o základní službu, která v různých podobách funguje od roku 2004. Od roku 2020 je digitalizovaná.
Ročně ji podle zástupců NPI využívá v Česku asi 200.000 až 250.000 lidí. Za loňský rok bylo přes službu Europass vytvořeno a staženo devět milionů životopisů v EU, uvedl NPI. Lidé si prostřednictvím služby mohou vytvořit životopis i další dokumenty potřebné pro trh práce.
Kontakt pro média:
Radek Melichar, tiskový mluvčí NPI ČR, tel.: 725 890 501, radek.melichar@npi.cz