Koncept digitálního wellbeingu - spolupráce NPI ČR a Partnerství pro vzdělávání 2030
Jak lépe děti připravovat na život v digitální éře? Zabývat se tím budou experti a expertky z vysokých škol, neziskových organizací i státní správy. Propojit klíčové experty a expertky a nasměrovat jejich úsilí k hledání cesty, jak zlepšit digitální wellbeing dětí ve školním prostředí. To je cílem spolupráce Partnerství pro vzdělávání 2030+ a Národního pedagogického institutu ČR (NPI), která byla tento týden zahájena prvním setkáním pracovní skupiny složené ze zástupců státní správy, akademických institucí a neziskových organizací.
Cílem je vytvořit sdílený koncept digitálního wellbeingu pro Českou republiku a zároveň identifikovat systémová opatření, která je nutná realizovat na školách, pokud chceme děti lépe připravovat na život v digitální éře. Zapojení odborníci a odbornice budou navazovat na komplexní pojetí wellbeingu v rámci školy, které je výstupem tříletého úsilí pracovní skupiny Wellbeing Partnerství pro vzdělávání 2030+. První výstupy spolupráce Partnerství 2030+ a NPI by měly být prezentovány veřejnosti v únoru příštího roku na odborné konferenci Týden pro wellbeing ve škole, kterou Partnerství pro vzdělávání 2030+ organizuje.
“Děti je potřeba připravit na budoucnost, to je cílem vzdělávání, a dovednost užívat digitální technologie je toho nedílnou součástí. Je to dovednost, která je a bude stále více součástí dobré adaptace na podmínky světa. Z tohoto hlediska zažíváme ohromnou proměnu, možná jsme ve víru digitální revoluce. Je tedy nutné dětem pomáhat, aby jim digitální technologie skutečně dobře sloužily k celkovému rozvoji a spokojenosti. Vzdělání má v tomto ohledu významnou roli a vyučující proto potřebují podporu. NPI v této oblasti poskytuje již oporu a spolupráce s Partnerstvím 2030+ nad tímto tématem je cestou pro její rozšíření a zkvalitnění. Naším cílem je posílit podporu vyučujících pro přípravu dětí na budoucí výzvy,” říká Adéla Lábusová, která je součástí vznikající pracovní skupiny za organizaci Jules a Jim a v NPI působí jako metodička.
“Dovednosti, které jsou potřeba pro spokojený a plnohodnotný život, se s digitalizací společnosti značně proměnily. České školství však nestíhá držet krok. Dlouhodobě proto usilujeme nejen o to, aby byla problematika digitálního wellbeingu jednotně a uceleně zapracována do rámcových vzdělávacích programů a dalších důležitých dokumentů, ale i smysluplně aplikována v praxi. Bez spolupráce s klíčovými partnery bychom však systémové změny nebyli schopni dosáhnout. Velice si proto vážíme toho, že jsme se mohli stát odbornými garanty tématu digitálního wellbeingu a můžeme přispět k propojení zkušeností z praxe, akademického výzkumu a práce NPI, abychom společně dosáhli skutečné změny v českých školách a připravili děti na zdravou budoucnost v digitální společnosti,” říká Jana Klusáková Seďová z organizace Onfine (dříve Replug me) a odborná garantka pracovní skupiny za Partnerství pro vzdělávání 2030+.
Podpora digitálního wellbeingu ve vzdělávání byla jedním z témat českého předsednictví v Radě EU. Stálá konference asociací ve vzdělávání (SKAV) ve spolupráci s Partnerstvím pro vzdělávání 2030+ a dalšími partnery uspořádala na podzim 2022 konferenci Digitální wellbeing dětí, jejímž cílem bylo zvýšit povědomí o problematice digitálního wellbeingu a podpořit ve vzdělávacím systému spolupráci a motivaci k tomu, aby se zvyšovala schopnost dalších generací využívat kyberprostor pro vlastní prospěch a nenechávat se jím ovládat a zahlcovat. Nově ustavená pracovní skupina k digitálnímu wellbeingu bude na tyto výstupy z českého předsednictví navazovat.
Informace k digitálnímu wellbeingu na webu NPI k ICT revizím - https://digitalizace.rvp.cz/napric-predmety/digitalni-wellbeing
Zdroje pro editory:
Definice pojmu wellbeing ZDE.
Závěry Rady EU k podpoře digitálního wellbeingu ZDE.
Videozáznam z konference SKAV Digitální wellbeing dětí v rámci CZ PRES 2022 ZDE.
Infografika Oblasti podpory wellbeingu ZDE.
Publikace Partnerství pro vzdělávání 2030+ jako spojenec Strategie 2030+ vydaná ke třetímu roku působení ZDE.
Infoleták Partnerství jako katalyzátor pozitivní změny ZDE.
Kontakt pro média:
Radka Hrdinová, radka.hrdinova@partnerstvi2030.cz, 603 177 791
Radek Melichar, tiskový mluvčí NPI ČR, radek.melichar@npi.cz, 725 890 501